Gaik na Puszczy Białej

Gaik na Puszczy Białej 26 czerwca 2016 r.

26 czerwca 2016 r. w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie zorganizowane zostało wydarzenie pt. „Gaik na Puszczy Białej” – impreza podsumowująca realizowany od marca projekt pn. „Zapatrzeni w tańcu”.

W ciepłe niedzielne przedpołudnie do Kuźni Kurpiowskiej zaczęli przybywać goście. Można było zwiedzać izbę regionalną, zobaczyć kowala przy pracy w kuźni kowalskiej, skorzystać z oferty stoisk rzemieślniczych i artystycznych oraz skosztować wyrobów tradycyjnej kuchni kurpiowskiej. Na pięknie przystrojonej scenie, prezentowały się zespoły ludowe oraz soliści. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Przepióreczka” z Jackowa Górnego, prowadzony przez p. Aleksandrę Kalinowską. Zespół zaprezentował tance i pieśni z regionu opoczyńskiego i śląskiego. Następnie dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie wystąpiła z programem artystycznym wzbogacając całe wydarzenia. Na zakończenie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Puszczy Białej" kierowany przez Jolantę Jackowską wystąpił z widowiskiem muzycznym pt. „Gaik”. Zespół funkcjonuje od 2009 r. przy Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie. Choreografem, kierownikiem zespołu jest Jolanta Jackowska - wicedyrektor szkoły. Prezentowany spektakl był efektem kilkumiesięcznej pracy wszystkich członków zespołu, którzy w ramach realizowanego projektu mieli za zadanie przygotować widowisko muzyczne. Mamy nadzieje, że powstały w ten sposób program artystyczny będzie jeszcze nie raz prezentowany na pniewskiej małej scenie. 

Projekt „Zapatrzeni w tańcu” realizowany Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” w partnerstwie z Gminą Zatory i Zespołem Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie i dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu organizowane były zajęcia taneczno-wokalne dla członków Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Puszczy Białej”, prowadzone przez panią Jolantę Jackowską kierownika Zespołu. Uczestnicy projektu wzięli również udział w dwóch wyjazdach edukacyjnych do Europejskiego Centrum Matecznik Mazowsze, gdzie między innymi brała udział w warsztatach tanecznych, zwiedzała pałac w Karolinie oraz obejrzała występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Home Aktualności Gaik na Puszczy Białej